18 września 2024

Jak dojść do Morskiego Oka?

W Polsce znajduje się wiele miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Jednym z nich jest Morskie Oko, do którego trasa wiedzie przez przepiękną Dolinę Rybiego Potoku. To niezwykłe jezioro zaskakuje swoim pięknem nawet dziś, a wizyta nad jego brzegiem jest obowiązkowym punktem każdej, tatrzańskiej wycieczki.

 

Droga dojazdu pod Morskie Oko - o czym warto wiedzieć?

 

Pierwszy etap wycieczki nad Morskie Oko musimy pokonać bardziej zmechanizowanymi środkami transportu. Załóżmy, że nocujecie w apartamentach Serce Tatr w Zakopanem w jednym z przepięknych pokoi wyposażonych w jacuzzi i inne udogodnienia. Stamtąd możecie dojechać samochodem do bram Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli Palenicy Białczańskiej. Trasa ta nie jest zbyt wymagająca i aby ją pokonać, potrzebujemy około 35 minut. Niemniej w okresie letnim może być ona dość oblegana. Jeśli podróżujecie od strony Krakowa, to nie musicie jechać przez Zakopane. Wystarczy, że już w Poroninie skręcicie na Bukowinę Tatrzańską.

 

Oczywiście do Palenicy można też dotrzeć komunikacją miejską bezpośrednio z Zakopanego. Busy jadące w tamtą stronę można łatwo zidentyfikować, gdyż za szybą mają włożone kartki informacyjne z napisem np. Morskie Oko lub Palenica Białczańska. Wybierając tę formę transportu, również możemy liczyć się z korkami. Rozkład jazdy można sprawdzić m.in. na stronie przewoźnika.

 

Parkowanie nad Morskim Okiem

 

Wiemy już, jak dotrzeć do Morskiego Oka, a przynajmniej do Palenicy Białczańskiej. Jeśli wybraliśmy przejazd własnym samochodem, to powinniśmy kierować się na tamtejsze parkingi, które znajdują się na samej Palenicy lub na Łysej Górze. Warto jednak podkreślić, że miejsce parkingowe jest dostępne wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji online na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeśli planujemy wejście na Morskie Oko w porze letniej, to powinniśmy wcześniej zarezerwować bilet. Jego cena - za jedną dobę - wynosi 29 złotych. Można też skorzystać z darmowych parkingów w Białce oraz na Bukowinie Tatrzańskiej. Stamtąd można dotrzeć do Palenicy komunikacją publiczną.

 

Trasa nad Morskie Oko - jak przebiega?

 

Jeśli zamierzacie iść nad Morskie Oko, to koniecznie musicie wykupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bilet normalny kosztuje 8 złotych, a bilet ulgowy 4 złote. Po zakupie wejściówki otwiera się przed Wami droga przez Dolinę Rybiego Potoku, która jest dość długa. Jeśli zastanawiacie się, ile się idzie na Morskie Oko, to musicie nastawić się na trasę liczącą dokładnie 7,8 km. Biorąc pod uwagę fakt, że czekają na Was niewielkie przewyższenia (499 m), łączny czas dojścia to około 2 godzin i 20 minut.

 

Trasę tą można pokonać piechotą, aczkolwiek nie jest to dużo, biorąc pod uwagę specyfikę Tatr. Jeśli nie czujecie się na siłach, możecie skorzystać z fasiągów, czyli konnych powozów. Jeden fasiąg może zabrać około 12 osób. Koszt przejazdu to około 50 złotych, aczkolwiek jej wysokość może ulec pewnym zmianom.

 

Trasa na Morskie Oko - odcinki i ich krótki opis

 

To jak długo idzie się na Morskie Oko, zależy w głównej mierze od naszej kondycji i sposobu pokonania trasy. Najlepiej rozpocząć spacer wczesnym rankiem, gdy na drodze nie ma jeszcze zbyt wielu turystów. Dzięki temu możemy we względnej ciszy rozkoszować się pięknem tatrzańskich krajobrazów. Po drodze czeka na nas kilka ważnych punktów.

 

  • Wodogrzmoty Mickiewicza - to wyjątkowe i dobrze znane miejsce wśród miłośników Tatr. Idąc od Palenicy, dotrzemy do nich już po około 50 minutach. Wodogrzmoty to inaczej wodne kaskady, które zawdzięczają swą nazwę odgłosom spadającej wody. Składają się one z trzech Wodogrzmotów: Wyżniego, Pośredniego i Niżnego. W okolicy Wodogrzmotów znajduje się skrzyżowanie szlaków turystycznych. W lewo możemy skręcić do Schroniska w Dolinie Roztoki. Z kolei idąc w prawo, możemy wejść na szlak zielony, który zaprowadzi nas do Doliny Pięciu Stawów.

  • Polana Włosienica - to kolejny punkt, poprzez który wiedzie nas piesza droga do Morskiego Oka. Na Włosienicy możemy odpocząć od trudów asfaltowej drogi. To tam zatrzymują się fasiągi, które następnie zawracają i zabierają turystów z powrotem na drogę do Palenicy Białczańskiej. W pobliżu znajduje się sporej wielkości punkt gastronomiczny, w którym można się posilić przed dalszą drogą nad Morskie Oko.

  • Morskie Oko - to miejsce docelowe naszej podróży. Dochodząc do jeziora, od razu zobaczymy słynne Schronisko na Morskim Oku. Rozpościerają się stamtąd przepiękne widoki, które na długo zapadają w pamięci. W schronisku można wypocząć i zjeść coś smacznego. Obiekt utrzymuje też pokoje noclegowe (łącznie aż 80 miejsc noclegowych), ale chcąc je wynająć, warto skontaktować się z obsługą schroniska nawet kilka miesięcy wcześniej. Droga nad Morskie Oko kończy się kilkanaście metrów dalej. Jezioro to jest przepięknym, polodowcowym zbiornikiem wodnym, które jest otoczone m.in. Granią Apostołów, Żabim Mnichem oraz Mięguszowieckimi Szczytami. Nieco dalej znajduje się Czarny Staw pod Rysami, z którego ścieżka wiedzie już na najwyższy szczyt Polski.

 

Jak widać, droga na najpiękniejsze, tatrzańskie jezioro nie jest zbyt wymagająca. W zamian możemy odkrywać przepiękne, tatrzańskie widoki i cieszyć się krystalicznie czystym powietrzem.

Santander Bank Polska

79 1090 1838 0000 0001 3761 4285

 

SWIFT: WBKPPLPP

BIC: WBKPPLPP

IBAN: PL 79 1090 1838 0000 0001 3761 4285

 

Jeżeli życzą sobie Państwo fakturę należy poinformować o tym wcześniej, przy dokonywaniu rezerwacji  oraz podać NIP.

 

 

Serce Tatr Residence Zakopane

 

ul. Kasprusie 48

34-500 Zakopane

Tytuł wpłaty: imię i nazwisko rezerwującego

ul. Kasprusie 48

34-500 Zakopane